Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
NAŠA DOLINA n.o.

Kostol v Zbore

Kostol v Zbore

 V Zbore bola dlho iba zvonica, ktorá stála neďaleko potoka. Zvon si Zborania zakúpili v roku 1920. O kúpu zvona sa zaslúžil pán Húževka.
Známi zvonári: Valko Štefan, Čmelo, Zahradový, Krška Milan, Janto Ondrej, Mucha Štefan, Hlinka Ján, Ondejčík Ondrej, Hlinka Štefan, Brtiš Martin.

Do kostola chodili prevažne peši cez vrch do Záriečia, prípadne obyvatelia katolíckeho vyznania do Dohňan.

Dňa 7. júla 1991 bol položený základný kameň stavby filiálneho chrámu Božieho v Zbore, ktorý posvätili br. konsenior Ján Zaťko a br. farár Miroslav Hvožďara. Autorom projektu bol Ing. arch. Jozef Lovíšek z Považskej Bystrice. Interiér je dielom architekta Horsta Anlaufa zo Stuttgartu. Posviacka kostola sa konala 17. mája 1992. Jednoloďový sieňový priestor kostola s priznanými konštrukciami krovu je osvetľovaný predovšetkým preskleným priečelím, pred ktoré autor postavil štvorcovú stenu s jednoduchým oltárom. Opačné svetlo prichádza z presklenej vstupnej steny pod sedlovou strechou, ktorá sa zdvíha do veže, ukončenej polvalcom strechy. Nad vchodom do kostola sa na veži nachádza reliéf Lutherovej ruže. Vo veži s hodinovým strojom sa nachádza jeden zvon (elektrifikovaný r.2011). Celému interiéru dominuje prírodné drevo. Oltár, kazateľnica i krstiteľnica je drevená. Na neveľkom chóre sa nachádza dvojmanuálový digitálny organ.
Prevzaté z webovej stránky ev. a.v.cirkevného zboru ecav.zariecie.sk

Zbora kostolZbora stavba kostola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbora interier kostola

 


 

webygroup

Milan Rúfus : KTO?

Ešte raz, moji, trochu vážne.
Pochodeň dymí, kto ju zažne?
Ktože ju opäť rozsvieti?
Od detí - k veľkým - do detí.
Poraďte, kto nás rozpomenie?
Kto scelí veci rozlomené.
Kto riečku vráti dejinám.
Odpustí všetkým - jej i nám.

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár


1583322

Úvodná stránka